Thursday 29 November 2012

Skolų išieškojimas


Skolų išieškojimas
Skolų išieškojimas
Kaip atgauti skolas ir nesugadinti gerų santykių su partneriais ir klientais?

Jeigu Jūs dalyvaujate pirkimo arba pardavimo operacijose, tikrai susiduriate su skolų problemomis. Vieni pinigus sumokėti vėluoja, kiti kasdien sako „atsiskaitysime rytoj“, treti ties bankroto riba ir pinigų grąžinti net neketina... Ko imtis, kad skolų išieškojimas netaptų persekiojančia nelaime, o pinigų balansas būtų kuo stabilesnis?

Slolos išieškojimas – varginantis procesas, todėl sumanūs verslininkai dažniausiai skolas paveda patikimiems šios srities specialistams. Lengviau skola grąžinama, jeigu ji dar nėra pasiekusi teismo. Skolos išieškojimas ikiteismine tvarka daug paprastesnis, užima mažiau laiko ir reikalauja  ne tokių didelių išlaidų kaip teismine tvarka. 

Skolos išieškojimas juridinio asmens vardu prasideda nuo sutarties pasirašymo. Ji įgalioja kitą juridinį asmenį (skolų išieškojimo agentūrą) imtis aktyvių veiksmų, kad verslo partneris ar klientas atsakingai įvykdytų prisiimtus piniginius įsipareigojimus. Skolos išieškojimas tęsiasi tol, kol pinigai grąžinami arba skola pripažįstama beviltiška. Tuomet, įmonei pageidaujant, pereinama prie skolos išieškojimo teismine tvarka: t.y. pradedami rengti visi teismo procesui reikalingi dokumentai.

Skola gali būti išieškoma įvairiais būdais. Svarbiausia nepulti į paniką, jei skolintojas pinigų negrąžina iškart, suėjus numatytam terminui. Verslo aplinka labai dinamiška ir nuolat kintanti, todėl nevertėtų stebėtis, jog vieną dieną gali tekti skolintis ir Jums. Skolų išieškojimą pradėkite derybų keliu. Tai pati efektyviausia ir priimtiniausia priemonė, dėl kurios nesugadinsite gerų santykių nei su partneriais, nei su klientais.

Skolų išieškojimas be teisėjų pagalbos

Kai skolininkų skolos Jums tampa nepakeliama našta, susimąstote, kaip greičiau atgauti pinigus ir daugiau niekada neturėti su jais nieko bendra. Tačiau skolas sunku prognozuoti dėl nuolatinės asmeninių bei verslo aplinkybių kaitos. Ką daryti, kad skolos išieškojimas taptų spartesniu ir efektyvesniu procesu?

Informacijos rinkimas

Skolų išieškojimas prasideda nuo objektyvios informacijos rinkimo apie skolininką. Kuo daugiau informacijos sukaupiama, tuo lengviau vėliau ji pritaikoma skolos išieškojimo procese. Pasidomėkite fiziniu arba juridiniu asmeniu, kuris jums skolingas, atsižvelgiant į šiuos kriterijus:
ar skolininkas tebevykdo kokią nors aktyvią, pelno siekiančią veiklą;
kokį turtą jis valdo;
kokius įsipareigojimus yra prisiėmęs.
Remiantis šiais kriterijais įvertinama, ar skola gali būti grąžinama ikiteismike tvarka, ar būtina kreiptis teismo pagalbos.

Komunikacija

Nustačius skolininko buveinės vietą, reikėtų pradėti kuo aktyvesnę komunikaciją. Neapsiribokite viena komunikacijos priemone. Jei skolininkas neatsako į elektroninį laišką, siųskite jam laišką paprastu paštu, skambinkite, nuvažiuokite pas jį – išnaudokite visas įmanomas priemones, kad skolos išieškojimas būtų sėkmingas. Kuo greičiau pradėkite derybas dėl įsiskolinimo padengimo. Jei skola negali būti gražinama iškart, ieškokite alternatyvų bendromis pastangomis. 

Dokumentacija

Pats įmonės savininkas dažniausiai neturi laiko detaliam ir gerai suplanuotam skolos išieškojimui vykdyti, todėl renkasi patikimus skolų išieškojimo specialistus. Jie puikiai išmano įklimpusių verslinikų problemas, lengvai perpranta skolininkų išsisukinėjimus ir reikalingos dokumentacijos tvarkymą. Tikslingas informacijos rinkimas ir kaupimas ar atliktų veiksmų įrodymai, prireikus gali būti naudojami kaip teismo medžiaga. 

Skolų išieškojimas

Jei derybų keliu įsiskolinimo klausimas nėra išsprendžiamas, galima rinktis priverstinį skolos išieškojimą. Jis organizuojamas kartu su anstolio pagalba, tačiau tai eikvoja papildomas įmonės lėšas. Skolų išieškojimas su anstoliais – paskutinė veiksminga priemonė piktybiniams skolininkams, kurie visada randa būdų kaip skolintis, bet ne visada pagalvoja, kaip skolą reikės grąžinti. Jei nei viena iš skolos išieškojimo priemonių nepasiteisina, nelieka nieko kito, kaip kreiptis į teismą. Tačiau prieš tai įsitikinkite, ar tikrai nėra jokių kitų alternatyvų, nes teismo procesai ilgai užtrunka ir daug kainuoja.